Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού.

Δευτέρα 2 Οκτώβρη,

Πραγματοποιήθηκε για 4η χρονιά η αθλητική ημέρα.

Γίνεται την πρώτη μέρα του Οκτώβρη. Η μονή ασχολία είναι ο αθλητισμός, είτε έμμεσα είτε άμεσα. Το πρωί έγινε το βόλεϊ.

DSCN4629

DSCN4632

DSCN4635

Ήταν ένα έξυπνο ξεκίνημα που  ανέβασε το ηθικό όλων. Έγινε ανά τάξη, ήμασταν σε ένα κύκλο και δεν έπρεπε να μας πέσει η μπάλα, αν έπεφτε έχανες. Η τάξη με το μεγαλύτερο σκορ νικάει.

Αθλητικές δραστηριότητες: ποδόσφαιρο 11χ11 αγοριών

Ποδόσφαιρο 8χ8 κοριτσιών.

DSCN4766

DSCN4767

Ταυτόχρονα τα παιδιά έπαιζαν επιτραπέζια αντισφαίριση ( ping pong )

DSCN4807

Η συμμετοχή ήταν μεγάλη ( 30 παιδιά, αγόρια-κορίτσια) υπό την επίβλεψη του κύριου Ανδρικόπουλου που είναι ειδικός.

Μπάσκετ 3χ3 6 ομάδες αγόρια/ 2 ομάδες  κορίτσια

Και αγώνες βόλεϊ 6χ6. 3 ομάδες υπό μορφή τουρνουά.

Οι μαθητές που δεν συμμετείχαν είχαν 3 επιλογές:

1) θεατές αγώνων.

2) ταινία μεγάλου μήκους «Κάντο όπως ο Μπέκαμ» (με θέμα τον φυλετικό ρατσισμό).

3) παρακολούθηση ταινιών μικρού μήκους με θέματα της σχολικής κοινότητας και τον αθλητισμό (ρατσισμός, ντόπινγκ, bullying). Στο τέλος κάθε ταινίας τα παιδιά συζήτησαν για το τι είδαν και πως το αντιλήφθηκαν.

Να συμπληρωθεί ότι το οργανωτικό κομμάτι της ημέρας έγινε από μαθητές ( γραμματεία, διαιτητές, κι άλλα όπως φωτογραφική κάλυψη, και δημοσιογραφική κάλυψη).

Θα μπορούσε να ενταχθεί και ο χορός αλλά δεν λειτούργησε όταν προσπαθήσαμε να το εφαρμόσουμε. Αυτή η δραστηριότητα θα ήταν τέλεια αν όλα τα παιδιά έπαιρναν μέρος.

Σε γενικές γραμμές τα παιδιά ήταν ευχαριστημένα και δεν έχασαν, αλλά κέρδισαν . Όλοι πέρασαν καλά. Δεν ήταν χάσιμο μαθήματος αλλά κέρδος ζωής.

Γιάννης Τύρκος ΠΕ11